A nyárhoz hozzátartozik a fürdés, a pancsolás, azonban mielőtt belevetjük magunkat a nyári örömökbe, érdemes tájékozódni arról, hogyan védhetjük meg egészségünket a nemkívántos betegségekkel szemben.
Számos kórokozó található a strandokon, uszodákban, természetes tavakban. A vírusok, baktériumok, gombák vagy paraziták könnyen a szervezetbe juthatnak a véletlenül lenyelt fürdővízzel. A testnyílásokon keresztül is bekerülhetnek a szervezetbe. Vannak kórokozók, melyeket a levegővel lehet belélegezni és vannak olyanok is, amelyek képesek áthatolni a bőrön.
A fürdővízben lévő kórokozók különböző fertőzések okozói lehetnek. Néhány influenzaszerű panaszokat okoz (Adenovírus), mások hasmenést okoznak (Norovírus, Escherichia coli baktérium) és a paraziták is okozhatnak hasmenést. Amennyiben külföldre utazunk tájékozódjunk, hogy milyen a higiénia a szállodában és az országban, mert számolni kell a fertőzés veszélyével. A baktériumok okozhatnak kiütést is -ez főleg hosszú idejű vízben való tartózkodás után jelentkezhet-, vagy tüdőgyulladást, melyet a Legionella baktérium okoz. A vírusok okozhatnak szemölcsöket és egyéb húgyúti vagy nőgyógyászati megbetegedések kialakulásához is vezethetnek. A betegségek kialakulását elősegíti a legyengült immunrendszer.
A kórokozók megtalálhatóak a tusolókban is. Itt főleg lábgombával találkozhatunk vagy valamilyen vírussal. Itt a fertőzés sokkal könnyebben átvihető emberről-emberre, mert minden nyolcadik embernek lábgombája van, és minden tizedik gyermeknek van vírusos szemölcse. Ezekkel szemben könnyen védekezhetünk strandpapuccsal!
Nagyon fontos még megemlíteni a kötőhártya-gyulladást. Ha úszás után valakinek kivörösödik a szeme, könnyezik és fáj, olyan érzése van mintha lenne benne valami, akkor kötőhártya-gyulladásra gyanakodhatunk. Ezt többnyire a víztiszításhoz használt klór okozza, ritkábban baktérium, vírus vagy egysejtű. A szem gyulladásának elkerülése végett legjobb egy szorosan rögzülő úszószemüveg. Ha valaki kontaklencsét használ, akkor azt alaposan tisztítsa meg, ha egyszer használatos, akkor fürdés után azonnal dobja el.
Fontos még megemlíteni a szökőkútban való fürdés veszélyeit.
A szökőkutakat nem fürdésre tervezték. Sokan keresnek nyáron a szökőkutak vizében felrfrissülést, de inkább ne tegyék. A fertőzéseknek leginkább a gyerekek és a legyengült immunrendszerű emberek vannak kitéve.
A kutak belső felszínén olyan élőbevonat jön létre, amit nehéz eltávolítani. A kialakult bevonat mellett a 25 oC feletti vízben sok mikroorganizmus szaporodik el, mint például a Legionella baktrérium. Ez súlyos megbetegedéseket okozhat pl. tüdőgyulladást. A szökőkút vizébe ráadásul számos szennyezőanyag kerülhet pl. állati ürülék, szemét és cigarettacsikk, mely szintén veszélyezteti az egészséget.
Az esetleges fetőzéseket megelőzhetjük a higiénés szabályok betartásával. Ne használjuk a szökőkutakat fürdésre, ne hűtsük vele arcunkat, nyakunkat!
Ne engedjük, hogy a kórokozók elvegyék a kedvünket a fürdéstől! Figyeljünk a higiéniára és ússzunk nagyokat, mert az úszás jót tesz a gerincnek és fitten tart!
B. A.
Forrás: webbeteg.hu, házipatika.com, index.hu
Még nem érkezett hozzászólás a bejegyzéshez!